Działy
Dodatki

Bestiariuszowy bestiariusz - Tułacz

tekst archiwalny - 18 lutego 2008
Przeto wyklinamy cię, Tyrchusie Mayade z Bahery, synu Miklaya. Za swe grzechy błąkać się będziesz po świecie, dopóki bogowie nie udzielą ci swej łaski. Nie wrócisz nigdy do Bahery, a twoje imię zostanie zapomniane.

Przekleństwo Tułacza rzucone na Tyrchusa Mayade - zbrodniarzaObrazek


by Velinov


W dawnych wierzeniach popularny był motyw wygnania. Naznaczonych zbrodnią lub niesławą ludzi trwale odcinało się od danej wspólnoty. Oczywiście, ludzie bywają uparci i wielu z nich nie respektowało zwykłych wyroków rady. W takich sytuacjach trzeba było użyć odrobiny czarnej magii, podlanej sosem z pogańskich wierzeń. Istnieje formuła, która, gdy wypowiedziana, przeklina danego człowieka do końca jego dni... a także po tym, gdy te dni się skończą.

Formuła ta jest nazywana w wielu pismach Przekleństwem Tułacza, ale jest to jedynie nazwa potoczna. Pełna jej nazwa zaginęła w mrokach dziejów, do czasów dzisiejszych przetrwała jedynie jej część, która brzmi: Icharaker Echrinare Kherane, ale jest to wiedza zarezerwowana dla najbardziej wytrwałych badaczy dawnych wierzeń. O Przekleństwie Tułacza zapomniała już znaczna większość mieszkańców świata, a ci, którzy o nim wiedzą, nie znają prawdopodobnie prawidłowej formuły. Jedynymi, którzy na pewno ją znają, są sami Tułacze...

A tych nie jest wielu. Po setkach, może nawet tysiącach lat, część Tułaczy została już oczyszczona z win, ale wciąż jest kilku, których grzechy były tak wielkie, że żaden z bogów nie raczył się nad potępioną duszą zmiłować. Tułacze są zmuszeni do ciągłej podróży po świecie, ale nigdy nie mogą wrócić do miejsca, które zostało wymienione w przekleństwie (zazwyczaj miejsce pochodzenia przeklętego lub miejsce, w którym dokonał najgorszej zbrodni). Nie są nieumarłymi, to raczej duchy, ale mają bardzo ograniczone zdolności wpływania na świat materialny. Objawiają się zazwyczaj jako zgarbieni starcy w szmatach, podpierający się nierównym, sękatym kijem, lecz ich wygląd zależny jest od wielu czynników.

Obrazek


by Kyle Anderson

Przede wszystkim jest to kwestia tego, czy przeklęty zginął śmiercią naturalną, czy też został zabity zaraz po wypowiedzeniu Icharaker. W tym drugim wypadku jego forma jako Tułacza będzie odzwierciedleniem chwil przed śmiercią. Nie postarzeje się ani o zmarszczkę, ale prawdą jest, że tacy Tułacze wyglądają jeszcze upiorniej niż ci, którzy podróżują w jako starcy. Ich twarze są szare i pozbawione wyrazu, a w oczach kryje się pustka. Jest to jednak prawdziwa rzadkość – wygnanie miało być formą kary alternatywnej (choć znacznie gorszą) dla śmierci, nie zaś dodatkiem do niej.

Jeśli przeklęty został zabity lub zmarł na jakąś chorobę, ale społeczność, która go przeklęła nie miała z tym nic wspólnego, jego losy toczą się odrobinę inaczej. Jako Tułacz rozpoczyna swoje istnienie wyglądając tak jak w chwili śmierci, ale w ciągu kilku lat starzeje się znacznie, przyjmując najczęściej spotykaną formę starca.

Wspomniane zostało, że Tułacze nie mają bezpośredniego wpływu na świat, który ich otacza. Są wręcz bardzo ograniczeni tymże światem. Muszą podróżować po drogach, nie wolno im z nich zbaczać ani przystawać na dłużej. W jednym miejscu nie mogą przebywać dłużej niż parę dni, są zmuszeni do ciągłej wędrówki. Zmęczenie zaś odczuwają jak zwykli ludzie, są więc wciąż wyczerpani i choć nie mają już więcej sił, muszą dalej się tułać. Jest kilka dni w roku, kiedy ich moc jest większa, mogą wtedy odpoczywać oraz świadomie ukazywać się ludziom i innym istotom. Poza tymi dniami zdarza się, że stają się widzialni w przypadkowe noce. W świetle słońca nie pojawiają się nigdy, ale można ich oczywiście dostrzec zaglądając w przestrzeń astralną. Tułacze nie mogą przesuwać, podnosić ani rzucać przedmiotów, nie mogą nawiązać żadnego fizycznego kontaktu. Mogą natomiast przemawiać, ale ich głosy są ciche i ciężko zrozumieć co mówią. Część z nich posługuje się też językami, które dawno wymarły lub archaicznymi wersjami języków współczesnych.
KOMENTARZE (0) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 25 kwi 2019, 07:27 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka