Działy
Dodatki

Bestiariuszowy bestiariusz - Lektus

tekst archiwalny - 21 stycznia 2008
Z badań na tekstach przeze mnie zebranych w księdze niniejszej, spis istot na tym świecie żyjącym przedstawiam, nadzieje mając, by słowa przeze mnie spisane, kilka dusz od śmierci ocaliły…

V. N’hriveLektus – jedna z groźniejszych odmian kota domowego, pochodzenie nie do końca poznane.

Pochodzenie imienia: lect w odległym i prawie już zapomnianym dialekcie staroelfickim oznacza „miłą niespodziankę”; stwór odziedziczył je dzięki legendzie o Kaspirze.

ObrazekHistoria

Pochodzenie i same też okoliczności powstania owej istoty nie są do końca znane. Wiadomo jedynie, iż Lektus jest wynikiem połączenia się kota domowego i galistki. Tajemnicze (tym bardziej, iż galistka do tej pory nigdy nie złączyła się z żadnym zwierzęciem na stałe) pochodzenie stwora wyjaśniane jest na wiele sposobów. Uczeni przypuszczają, iż jest to psikus jednego z bogów wielbiących zło – pewnego rodzaju klątwa dla zabawy i rozrywki rzucona, by umilić humanoidom jakże nudne (nieprawdaż?) życie. Pospolity jednakże lud pochodzenie Lektusa mocno wiąże z wyżej już wspomnianą legendą o Kaspirze. Ów Kaspir, przez swój strach przed innymi, rzekomo eksperymenty na swym jedynym kompanie i przyjacielu – kocie Lektusie, prowadził. Chciał, by ten, prócz towarzysza, stał mu się obrońcą – skrytobójcą. Wiele wywarów ważył, wiele zaklęć rzucał. Po czasie pewnym stwierdzono, iż zaginął. Ciała nie odnaleziono, a chłopi z okolicznej wioski utrzymują, iż długowłosego kocura z krwistoczerwonymi oczami widzieli, błąkającego się po okolicznych lasach długo jeszcze po „zaginięciu” Kaspira.

Wygląd

Lektus wielkością i ubarwieniem zbliżony jest do zwykłego kota domowego. Jego sierść jest trochę dłuższa, zwłaszcza na ogonie, a łapy nieco grubsze, jeśli chcemy porównać tę istotę do zwyczajnego dachowca. Najbardziej wyróżniają go oczy – gdyż zawsze są one koloru świeżej krwi. Gdy człek przejedzie ręką po jego grzbiecie, wyczuwa na kręgosłupie wypustki na kształt ostrych trójkątów – pod grubym i długim futrem są praktycznie niewidoczne.

Występowanie

Jako że nie potrafi żyć bez ludzi, spotyka się go w okolicach wsi i miast, nigdy nie widuje się gromad, tylko pojedyncze osobniki. Jest niezwykle rzadkim stworem, przez co staje się groźniejszy dla humanoidów.

Niebezpieczeństwo

Galistka jest powszechnie występującym pasożytem – po dostaniu się do ciała zwierzęcia pożera je od środka, rosnąc. Dzieje się tak głównie u myszy, jeży, królików i innych niezbyt dużych zwierząt. Gdy osiągnie pewien etap, zwierzę umiera, a z jego ciała wychodzi coś do dżdżownicy podobnego.

ObrazekHumanoidalne istoty nieczęsto zastanawiają się lub wahają przed pogłaskaniem domowego pieszczocha, jakim jest kot. Dlatego też Lektus jest nadzwyczaj niebezpieczny. Dzięki wypustkom na swym kręgosłupie jest w stanie nawet skaleczyć dłoń głaszczącego (wypustki są straszliwie ostre i cienkie – czasem nie czuć nawet, iż takie skaleczenie miało miejsce). Gdy Lektus poczuje na swych kolcach krew, stara się jak najszybciej oddalić. Przypuszcza się, że dzięki otworzeniu rany w skórze ofiary zdolny jest do przekazania choroby. Lektus rośnie wewnątrz człowieka żywiąc się nim, co kończy się z reguły śmiercią.

Objawy

Zarażony humanoid rzadko zdaje sobie zwykle sprawę ze swej choroby. Najpierw ręce i nogi stają się grubsze, cięższe, aż wreszcie zaczyna się ból i nie można chodzić. Następnie bóle brzucha – aż do utraty przytomności – dają o sobie znać. Gdy zacznie się ból głowy, nie ma żadnej nadziei.

Leczenie

Niewiele osób znalazło lekarstwo na tę dolegliwość. Osób takich należy szukać w większych miastach, ale cena za pomoc jest niewiarygodnie wysoka. Ci, którym udało się stworzyć ów cudowny specyfik, pilnie strzegą swych tajemnic. Należy uważać na wszelkich fałszerzy, mających nadzieję na czyimś nieszczęściu dociążyć odpowiednio swe sakwy.
KOMENTARZE (0) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 25 kwi 2019, 07:39 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka