Działy
Dodatki

Potyczki Kulinarne - LARP Hobbicki

tekst archiwalny - 24 września 2006
Sam Gamgee został po raz drugi wybrany na burmistrza. Ustanawia on, że aby to uczcić, zostanie urządzony wielki konkurs kulinarny. Do ścisłego finału dostało się czterech kucharzy. Stawka jest wysoka – pierwsza nagroda to bardzo porządna norka w Hobbitonie, zaś druga to rok darmowego picia i jedzenia w najlepszej gospodzie w okolicy – w Zielonym Smoku.

„Potyczki Kulinarne – LARP Hobbicki” to gra przeznaczona dla sporej ilości osób, wymagający uczestnictwa Mistrza Gry (odgrywa Sama Gamgee). Do jego rozegrania najlepsza byłaby jakaś polanka z namiotami, ale można go właściwie grać w dowolnym miejscu. Stroje nie są wymagane, ale, oczywiście, byłyby mile widziane. LARPa można rozegrać w godzinę, jednak czas jego trwania jest tak naprawdę uzależniony od graczy. Oczywiście grać można (a nawet powinno się!) z przymrużeniem oka. Znajomość dzieł Tolkiena nieobowiązkowa.

W LARPie jest kilka ról, które muszą zostać obsadzone. Jest to czterech finalistów – Harry Minkmoore, Reginald Flourbank, Earl Treetop, Ed Longbottom oraz dwie dodatkowe postacie: Edwin Minkmoore (siostrzeniec Harry’ego) oraz Debbie Tumbleweed. Aby urozmaicić grę, polecałbym dołączyć także Eryka Goodboya oraz siostry Susan i Emmę Chalkhood. Pozostali gracze obejmują role członków rodzin finalistów – należy ich podzielić na cztery równe (lub prawie równe) grupy i przydzielić do konkretnych rodzin – Minkmoorów, Flourbanków, Treetopów oraz Longbottomów.


Obowiązkiem Mistrza Gry w tym LARPie jest napędzanie wydarzeń, a przynajmniej otwarcie całej fabuły. Powinien on, jako Sam Gamgee, zapowiedzieć inaugurację Finału Wielkiego Konkursu Kulinarnego i zachęcić graczy do poznania się, podyskutowania o przepisach przygotowanych na ten wielki dzień, a także przedstawić dwie Hobbitki z Bree, które przybyły z ciekawości w odwiedziny – Susan oraz Emmę Chalkhood. Po jakimś kwadransie (lub wcześniej, jeśli gracze nie wyrażają ochoty komunikacji) MG musi ogłosić, że zaszła wielka tragedia – ze wspólnego domku-spiżarni zaginęło kilka kluczowych dla konkursowych przepisów składników. Nie wiadomo kto je ukradł ani dlaczego. Wiadomo jednak, że w obecnej sytuacji Earlowi Treetopowi brakuje brzoskwiń do przepisu, Edowi Longbottomowi zaś skradziono długo i dokładnie marynowanego królika do jego potrawki. Reginaldowi nie skradziono nic, gdyż jego przepis jest tak prosty, iż nie ma żadnych kluczowych składników, Harry’ego Minkmoora zaś jeszcze nie ma, ma dopiero dojechać za parę godzin. W obecnej sytuacji Sam Gamgee postanawia dać rodzinom uczestników konkursu wolną rękę w poszukiwaniu winnych tego całego zamieszania.

ObrazekZasady LARPa są następujące: nie można walczyć, nie wolno opuszczać terenu gry podczas trwania LARPa oraz – Harry Minkmoore przybywa na miejsce dopiero, gdy tak zadecyduje MG (do tego czasu odpowiada za niego jego siostrzeniec, Edwin). Dodatkową zasadą jest możliwość mówienia, co się chce – zmyślania postaci i zdarzeń, opowiadania historii, które nie zaszły. Oczywiście, należy liczyć się z tym, że zostanie się posądzonym o kłamstwo. LARP kończy się, gdy sprawcy zostaną napiętnowani i ich wina zostanie im udowodniona lub, w przypadku, gdy nie ma zgody co do werdyktu, przeprowadzi się głosowanie z pytaniem „Kto wg. Ciebie jest winny?”. Ten, kto zbierze najwięcej głosów, zostanie uznany za winnego i wsypie (lub nie) swoich wspólników. W pierwszym wypadku konkurs kulinarny wygrają Ed oraz Reginald (wspólne pierwsze miejsce i podzielenie się nagrodami), w drugim - Harry (pierwsze miejsce) oraz Earl (drugie miejsce). Reginald zajmie trzecie miejsce.

Harry Minkmoore
Gdy tylko dowiedziałeś się o konkursie kulinarnym, postanowiłeś, że go wygrasz. Ten dom w Hobbitonie jest po prostu cudowny! Odkąd go zobaczyłeś, zapragnąłeś go mieć. Dlatego też postanowiłeś zapewnić sobie zwycięstwo...

Zmówiłeś się z Earlem Treetopem, któremu z kolei bardzo zależy na drugiej nagrodzie. Postanowiliście, że on wynajmie złodzieja, który ukradnie kluczowe składniki wszystkim uczestnikom, Ty zaś przyjedziesz z niewielkim opóźnieniem wraz ze swoimi składnikami na cudowną Pieczeń w Warzywach z Kardamonem oraz weźmiesz ze sobą marynowane jabłka, które posłużą Earlowi zamiast skradzionych mu brzoskwiń... Jeśli wszystko pójdzie po Twojej myśli, wygrasz konkurs bez przeszkód.

Na miejscu jest już Twój siostrzeniec, któremu nakazałeś zajmować się wszystkimi sprawami do momentu, gdy dojedziesz do Hobbitonu.

Jesteś bardzo gładkim kłamcą, bezwzględnym i pragnącym zwycięstwa. Jeśli padną na ciebie jakiekolwiek podejrzenia, od razu się ich wyprzesz, zgrywając niewiniątko. Przyparty do muru, zrzucisz winę na Earla, a jeśli to nie podziała, jesteś gotów zdradzić nawet swojego siostrzeńca, Edwina, aby uratować swoją skórę.

UWAGI DLA GRACZA: unikaj raczej otwartego zaprzeczania swoim czynom i staraj się brać czynny udział w grze – to powinno pomóc w oczyszczeniu się z zarzutów.

Ed Longbottom
Na przystąpienie do konkursu namówili Cię znajomi, którzy uważają, że świetnie gotujesz swoją Potrawkę z Królika. Zawsze byłeś nieśmiały, więc teraz, gdy na finał przybyła Twoja rodzina, jesteś zdecydowany nie dać plamy. Mimo swojej nieśmiałości, potrafisz opowiadać cudowne historie i lubisz to robić. Często są one zupełnie nie na temat, ale inni hobbici rzadko narzekają. Podkochujesz się w jednej z miejscowych hobbitek – Debbie Tumbleweed. Zauważyłeś, że na parę chwil przed przemówieniem otwierającym konkurs, Debbie wychodziła z małym tobołkiem z domku-spiżarni. Gdy dowiedziałeś się, że dokonano kradzieży, domyśliłeś się, że to ona to zrobiła. Myśl ta nie daje Ci spokoju, stałeś się spięty i podenerwowany. Postanowiłeś z nią porozmawiać o tym, przekonać, aby się przyznała, a także, nareszcie, wyznać jej miłość. Nim z nią porozmawiasz, nie chcesz nikomu powiedzieć, co widziałeś. Jednak w imię większego dobra, jeśli zostaniesz do tego zmuszony, pójdziesz do Sama Gamgee i powiesz mu, że wiesz, kto skradł składniki...

UWAGI DLA GRACZA: decyzję o pójściu do Sama Gamgee podejmij tylko w ostateczności – jeśli LARP stoi w miejscu. Do ostatniego momentu próbuj współpracować z Debbie oraz swoją rodziną. Oczywiście staraj się także chronić swoją ukochaną – odrzucając zarzuty wobec niej, które mogą się pojawić. O kradzieży dowiesz się dopiero, gdy Sam Gamgee to ogłosi. Do tego momentu nie wolno Ci o niej mówić nikomu, nawet Debbie.

Earl Treetop
Zielony Smok zawsze był Twoją ulubioną gospodą i gdy dowiedziałeś się, że zostaje organizowany konkurs kulinarny, w którym drugą nagrodą jest rok darmowego picia i jedzenia właśnie tam, zdecydowałeś się wziąć w nim udział. Choć jesteś osobą butną, jesteś także dość tchórzliwym i dbającym o własne interesy hobbitem. Dlatego też, gdy Harry Minkmoore zaproponował Ci współpracę w swoim planie wygrania konkursu, zgodziłeś się po krótkim zastanowieniu. Ustaliliście, że masz wynająć złodzieja, który ukradnie kluczowe składniki potraw konkursowych, w tym Twoje brzoskwinie przygotowane odpowiednio do omletów. W zamian Harry przywiezie Ci jabłka, które będziesz mógł wykorzystać do swojego przepisu, zamiast zaginionych owoców. On zajmie pierwsze miejsce, Ty drugie. Znalazłeś pewną złodziejkę, Debbie Tumbleweed, która zgodziła się być częścią Waszego planu. Teraz już tylko czekać, aż padnie wieść o kradzieży i gdy przybędzie Harry (tymczasowo zastępuje go jego siostrzeniec Edwin) zwycięstwo będzie wasze!

UWAGI DLA GRACZA: Earl jest tchórzem, więc będzie się bardzo bronił przed oskarżeniami, ale po pewnym czasie zacznie panikować. Będzie próbował zrezygnować z umowy z Harrym i przedyskutować z nim ponownie cały plan. Gdy zostanie przyparty do muru, będzie używał kiepskich, nielogicznych argumentów. Jeśli zostanie kompletnie osaczony, jest szansa, że zgłosi się do Sama Gamgee i doniesie o całym zajściu.

Reginald Flourbank
Od zawsze wszyscy przekonują Cię, że Twoja zupa pieczarkowa jest najlepsza w Shire. Sam też jesteś zdania, mimo swojej wrodzonej skromności, że jest ona rzeczywiście dobra. Teraz masz możliwość sprawdzenia tego, ponieważ został zorganizowany konkurs kulinarny. Udało Ci się przedostać do finału i liczysz na to, że jurorzy docenią Twój kunszt. Jesteś spokojny i ułożony, ale nie lubisz być posądzany o cokolwiek – potrafisz się wtedy bardzo zdenerwować.

UWAGI DLA GRACZA: Jeśli ktokolwiek coś Ci zarzuci, graj tak, aby się wydawało, że masz coś do ukrycia. Oczywiście, jesteś czysty jak łza, ale masz po prostu takie, a nie inne usposobienie.

Edwin Minkmoore
Twój wujek, Harry, był zawsze dla Ciebie idolem. Od najmłodszych lat chciałeś przebywać z nim jak najdłużej i pomagać mu we wszystkim. Teraz masz okazję naprawdę mu się przypodobać – wtajemniczył Cię on w plan, który umożliwi mu zwycięstwo w konkursie kulinarnym. Umówił się z Earlem Treetopem, iż ten znajdzie złodzieja, który wykradnie kluczowe dla wszystkich przepisów składniki, podczas gdy Harry przywiezie (jako że dojedzie parę godzin później) mu coś, aby mógł sobie wymienić brakujący składnik. Twoim zadaniem jest powiedzenie o tym planie rodzinie, przekonanie jej do współpracy i ochrona prawdy – musisz tak o wszystkim opowiadać, aby nikt nie domyślił się, że wina za kradzież leży po waszej stronie. Oczywiście, będziesz bronił wuja do końca. Jesteś osobą raczej oschłą i nieprzyjemną, ale to po prostu dlatego, że cenisz sobie swoją prywatność i nie lubisz specjalnie innych hobbitów – poza wujkiem Harrym.

UWAGI DLA GRACZA: uważaj, aby się nie wygadać, nim przybędzie Harry, na temat planu komukolwiek innemu niż swojej rodzinie. W razie kłopotów powinieneś rozmawiać z Earlem, aby się upewnić, że ten tchórz niczego nie zepsuje. Groźby są mile widziane.

Debbie Tumbleweed
Jesteś dobrą złodziejką, która trudni się swoim fachem już parę dobrych lat. Zostałaś wynajęta przez Earla Treetopa, aby ukraść składniki kluczowe dla przepisów na konkurs kulinarny. Udało Ci się ukraść brzoskwinie oraz królika. Wyrzuciłaś je w okolicy młyna. Niestety, dopiero po fakcie dowiedziałaś się, że królik należał do Eda Longbottoma – hobbita, który już od dłuższego czasu się w tobie podkochuje. Póki co odrzucałaś jego zaloty, ale niewykluczone, że będziesz musiała trochę grać w najbliższym czasie, ponieważ chyba zauważył Cię, gdy wychodziłaś ze skradzionymi składnikami z domku-spiżarni. Dotrzymasz tajemnicy i nie puścisz pary z ust nikomu, poza, ewentualnie, Samowi Gamgee, jeśli sytuacja stanie się niebezpieczna dla Ciebie. Oczywiście, będziesz się też broniła, gdyby Earl zrzucił na Ciebie całą winę.

UWAGI DLA GRACZA: główną płaszczyzną rozmów powinno być kokietowanie Eda i przekonywanie go, żeby nikomu nie powiedział o Twojej kradzieży. Poza tym, oczywiście, powinnaś od czasu do czasu rozmawiać z innymi postaciami, aby nie sprawiać wrażenia podejrzanej.

Eryk Goodboy
Uwielbiasz plotkować. Jesteś postacią znaną w okolicy głównie z tego, że na 10 rzeczy, które powiesz, może jedna jest prawdziwa w 100%. Lubisz mieszać i kłamać, choćby po to, żeby patrzeć, jak inni hobbici zaczynają panikować lub kłócić się między sobą. Oczywiście zdarza Ci się powiedzieć prawdę – zazwyczaj wtedy, gdy masz pewność, że nikt w to nie uwierzy. Tym zabawniej jest obserwować niedowiarków, gdy okazuje się, że miałeś rację. Konkurs Kulinarny da Ci bardzo dużo możliwości na parę naprawdę dobrych żartów. Musisz to koniecznie wykorzystać.

UWAGI DLA GRACZA: możesz mówić wszystko, co Ci ślina na język przyniesie. Jeśli sam się czegoś dowiesz, możesz powiedzieć prawdę, ale najzabawniej będzie, jeśli ją odpowiednio przygotujesz – wpleciesz jeden lub dwa wątki, których po prostu nie ma. Licz się z tym, że wcześniej czy później zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności za swoje słowa.

Susan Chalkhood
Wraz z młodszą siostrą przyjechałaś z Bree, aby oglądnąć przebieg finału konkursu kulinarnego. Dobrze znane są Ci animozje między hobbitami z Shire i Bree, a więc spodziewasz się z ich strony krytyki. Mimo tego każde złe słowo bardzo Cię denerwuje i na pewno nie pozostawisz obelg bez komentarza.

UWAGI DLA GRACZA: reaguj bardzo agresywnie na wszelkie pomówienia. Chroń swoje oraz swojej siostry dobre imię.

Emma Chalkhood
Wraz ze starszą siostrą przyjechałaś z Bree, aby oglądnąć przebieg finału konkursu kulinarnego. Sama chętnie gotujesz, więc jesteś bardzo ciekawska w kwestii składu i sposobu przygotowania konkursowych potraw. Wiesz, że Twoje ciągłe pytania mogą być uciążliwe, ale jakoś nigdy nie dajesz rady powstrzymać języka przed zadaniem kolejnego. Chcesz się jak najwięcej dowiedzieć o sposobach gotowania kuzynów z Shire.

UWAGI DLA GRACZA: bądź ciekawska do granic upierdliwości. Jeśli ktoś uzna to za podejrzane zachowanie, z uśmiechem na ustach odrzuć takie oskarżenia.
KOMENTARZE (0) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 25 kwi 2019, 06:50 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka