Działy
Artykuły

Jacek "Darken" Gołębiowski - wywiad

Jacek "Darken" Gołębiowski - założyciel wydawnictwa Gindie, wydawca "The Shadow of Yesterday", tym razem chce udostępnić Polakom "S/Lay w/Me Edycja Polska". Porozmawialiśmy o tym tytule.

Bestiariusz: Skąd pomysł, aby zorganizować zbiórkę na "S/Lay w/Me Edycja Polska" poprzez PolakPotrafi.pl?
Darken: Interesowałem się zbiórkami publicznymi od ponad roku. Badałem je, bo widziałem ich niesamowity potencjał, zwłaszcza na serwisie Kickstarter.com, gdzie niektóre tytuły RPG zbierały ponad 100 tysięcy dolarów. To naprawdę potrafi zainspirować do działania, widząc aktywność wpłacających ludzi.
Kiedy pisałem już trylogię artykułów "Po pieniądze do tłumów" w "Rebel Times" (numery 65, 66 i 67) wiedziałem już, że sam podejmę wyzwanie. Zbiórka na "Apocalypse World" tylko mnie utwierdziła w słuszności tej akcji.Bestiariusz: Czego mogą spodziewać się gracze podczas rozgrywki w "S/Lay w/Me Edycja Polska"?
Darken: Opowieści o Bohaterze, który dąży do celu, w którym przeszkadzają mu Potwór i Kochanka. Krótkiej rozgrywki, gdzie parę zasad ładnie strukturyzuje opowieść, pozwalając na stworzenie historii, której do tej pory raczej nie tworzyli podczas sesji w inne gry fabularne. Jeżeli grający będą tego chcieli, także elementów erotyki.

Bestiariusz: Dlaczego uważasz, że "S/Lay w/Me Edycja Polska" jest ciekawym projektem?
Darken: Haha, gdyby nim nie był, to nie pakowałbym się w niego. Tak na serio już, to z uwagi na małą formę (28 stron i format a5), niski koszt współudziału fundatorów (za 25zł można otrzymać grę wraz z wysyłką) i co najważniejsze - ile znasz gier RPG dedykowanych dwóm osobom? No właśnie.

Bestiariusz: Projekt "S/Lay w/Me Edycja Polska" uzbierał więcej niż zakładałeś. Czy jesteś zadowolony z wyniku?
Darken: Bardzo. W noc przed startem projektu nie mogłem spać z przejęcia. Miałem wątpliwość, czy uzbieram chociaż 800zł. Zaspałem na rozpoczęcie projektu, a tutaj ludzie już sami zaczęli bez mojej reklamy w dzień startu, wpłacać pieniądze. Po pierwszym rozesłaniu informacji nagle zdziwiony widzę, że ktoś wziął opcję za 500zł! I to nie był mój znajomy. Pierwszy dzień zakończył się kwotą 1260zł i zostawił mnie z pustką w głowie, powtarzającego "Jak do tego doszło? Jak?"

Obrazek

Bestiariusz: Za wydaniem "S/Lay w/Me Edycja Polska" stoi sporo osób. Od kiedy trwały prace nad nim i jak się układały?
Darken: Prace nad tłumaczeniem Dawid Dorynek prowadził już od wakacji, ale w grudniu podjęliśmy z Adrianem Sprysakiem (właścicielem licencji "S/Lay w/Me" na Polskę) decyzję, że warto na początku roku wydać ją, ze względu na jej zaje*istość, krótką formę i prawie gotowy tekst. Jeżeli chodzi o tarcia, to zawsze jakieś występują, ale na przykład Marcin Kwaśny, pomimo krótkiego czasu, stanął na wysokości zadania, a Aleksandra Sontowska, która redagowała tekst gry, będzie pracowała ze mną także przy kolejnej grze.

Bestiariusz: Jaką grę następnie wydasz?
Darken: "Dogs in the Vineyards", moją ulubioną grę fabularną. Jest to gra o wyborach moralnych w dekoracji westernu. Gra już jest w bardzo zaawansowanym etapie produkcji (decyzję o tłumaczeniu podjąłem po pierwszym, bardzo udanym, dniu zbiórki "S/Lay w/Me") i już niedługo (ok 18-20 lutego) rusza zbiórka na jej wydanie. Powinna wyjść na Pyrkon, chyba, że coś się złego stanie, czego wykluczyć nie mogę. W każdym razie, data premiery to Pyrkon.

Bestiariusz: Jakie trzy gry RPG polecasz?
Darken: "Apocalypse World", "Dogs in the Vineyard", obie Vincenta Bakera, którego uważam za najlepszego twórcę RPG na świecie. Oprócz tego "Inspectres", ponieważ mogę siąść do tej gry z marszu, szybko wyjaśnić zasady gry nowym ludziom i zagrać kampanię albo jednostrzał, zależnie od tego, czego potrzebuję.
KOMENTARZE (0) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 25 kwi 2019, 07:48 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka