Działy
Artykuły

Zielnik RPGowca cz. XIV

tekst archiwalny - 1 marca 2007
Oto nieco przykładów roślin leczniczych, wybranych ze względu na ich potencjalną przydatność w scenariuszach sesji RPG. W opisie każdej rośliny zawarta jest informacja o miejscu występowania, częściach rośliny stosowanych w lecznictwie i o ewentualnych niekorzystnych skutkach. Opis wyglądu oraz dawkowanie uznałem za nieistotny dla graczy i mistrzów gry, zainteresowane osoby odsyłam do źródeł.

Uwaga! Niektóre z opisanych roślin są w Polsce pod częściową lub całkowitą ochroną! Zanim którąś z nich zerwiesz, upewnij się, czy nie jest chroniona.


Rutwica lekarska

Rutwica rośnie w południowej i środkowej Europie i w Azji Mniejszej. W Polsce występuje dziko na mokrych łąkach i w rowach na południu kraju.

Surowcem leczniczym są zbierane w lipcu lub sierpniu zakwitające górne części pędów.

ObrazekZastosowanie:

Rutwica jest środkiem przeciwcukrzycowym i zwiększającym laktację u kobiet.

Serdecznik pospolity

Występuje w niemal całej Europie i w Azji, w strefie klimatu umiarkowanego. Pochodzi prawdopodobnie z Syberii, a do Europy dotarł we wczesnym średniowieczu. Rośnie na niżu i pogórzu, na przydrożach, koło domów i w ogrodach obok płotów.

Do celów leczniczych zbiera się w początkowym okresie kwitnienia pędy boczne i szczytowe długości około 25 cm, a także dolne liście.

ObrazekZastosowanie:

Pomaga w nadmiernej pobudliwości nerwowej, w stanach napięcia i niepokoju, lęku i zaburzeniach snu spowodowanych stanem emocjonalnym. Serdecznik pomaga także w zaburzeniach trawienia, wzdęciach i w bolesnym miesiączkowaniu. Odwary z serdecznika można też stosować zewnętrznie na rany, blizny, skaleczenia i niezbyt silne oparzenia (I i II stopień).

W lecznictwie ludowym serdecznik jest środkiem moczopędnym, pobudzającym miesiączkowanie, obniżającym poziom cukru we krwi. Stosuje się go jako lek nasercowy. Dawniej używany do zwiększenia laktacji u karmiących kobiet.

Skrzyp polny

Występuje pospolicie w całej Europie. W Polsce rośnie na niżu i w górach aż po regiel górny jako chwast na polach, ugorach, rowach i przydrożach, głównie na glebach wilgotnych.

Surowcem są zbierane latem dobrze rozwinięte pędy.

ObrazekZastosowanie:

Skrzyp można stosować w mało nasilonych chorobach dróg moczowych, pomocniczo w chorobach nerek i serca. Odwary ze skrzypu przyspieszają też gojenie. Mogą być stosowane przy większych uszkodzeniach skóry (np. po oparzeniach), a także w gruźlicy płuc. Działają też korzystnie dla kobiet w ciąży i karmiących.

Odwary ze skrzypu polnego podaje się też niekiedy w nadmiernych krwawieniach miesiączkowych, w krwawieniach z wrzodów żołądka, z nosa i z płuc.

Stokrotka pospolita

Występuje w Europie i Azji Mniejszej. Pospolita na pastwiskach i łąkach, w rowach i na przydrożach, od niżu aż po pas kosodrzewiny w górach.

Surowcem są koszyczki kwiatowe, zakwitające od wczesnej wiosny do jesieni.

ObrazekZastosowanie:

W zapaleniach górnych dróg oddechowych, w niektórych chorobach skóry i w chorobach wątroby. Ponadto do okładów na obrzęki, siniaki, otarcia i drobne ranki. Przyspiesza gojenie ran.

CDN…
KOMENTARZE (0) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 25 kwi 2019, 07:17 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka