Działy
Artykuły

Soundtrack RPG - Dark Ambient

tekst archiwalny - 7 lipca 2008
Oto pierwszy z serii artykułów, które mają na celu zwrócić Waszą uwagę na konkretne albumy lub soundtracki odpowiednie do wykorzystania jako tło muzyczne sesji. W każdym kolejnym artykule będę opisywał kilka albumów pasujących do konkretnych sytuacji lub konkretnego klimatu.

ObrazekChciałbym zacząć od muzyki, którą można wykorzystać dość uniwersalnie, ale najbardziej pasuje do mrocznego, horrorowego klimatu – takiego jaki prezentuje „Zew Chtulhu” lub, w pewnych sytuacjach, systemy Świata Mroku. Można ją także wykorzystać do dowolnego innego settingu, gdy postacie graczy znajdą się w jakiegoś rodzaju podziemiach lub grobowcach. A mowa o typie muzyki nazywanym dark ambient.

Przedstawicieli tego nurtu jest wielu i właściwie większość utworów, na które można trafić, jest zbliżona do siebie do tego stopnia, że można je wykorzystywać zamiennie. Osobiście poznałem ten gatunek dość niedawno i jestem zdania, że nie jest to muzyka, której można słuchać „świadomie”, jest to coś, co raczej powinno być obecne w tle – i wtedy spełnia swoją rolę idealnie.

Jednym z przykładów, które chciałem przedstawić, jest Aeoga, który to zespół poznałem przez album „Zenith behind the Helix-Locus” – metaliczny, przeplatany niepokojącymi głosami, krzykami. Nadaje się świetnie do „Neuroshimy”, jeśli odpowiednio go użyć (mocno zindustrializowane wnętrza terenów Molocha), a także do dowolnego systemu jako motyw sennego koszmaru – co akurat jest wspólną cechą całego tego nurtu muzycznego.

Asmorod to dark ambient innego typu – spokojniejszy, może nawet odrobinę melancholijny, choć także niepozbawiony mocniejszych akcentów. Album „Hysope” jest pełen utworów o tytułach takich jak: „Unborn”, „Forbidden daughter of god” czy „Abode of the Dead”. Dobrze wykorzystany, świetnie nada się do „Warhammera” (mroczne dwory, lasy) lub „Monastyru” (podziemia), a także powinien sprawdzić się w „Wampirze: Mrocznych Wiekach”.

Na Atrium Carceri chciałbym zwrócić uwagę ze względu na industrialny album „Cellblock”. Nadaje się dobrze do lokacji opuszczonych, takich jak np.: więzienia, fabryki, kopalnie, ośrodki dla psychicznie chorych etc. Trzeba wziąć pod uwagę, że w tle często pojawiają się różnego rodzaju głosy, nawoływania, co można bardzo ciekawie wykorzystać (ruinę więzienia można zasiedlić duchami).

Northaunt proponuje trochę inne podejście do tematu – jak sami autorzy tej muzyki mówią:

Tworzymy krajobrazy przy użyciu muzyki i dźwięk z krajobrazów. (...) Miejsca, za którymi tęsknimy, miejsca, w których kiedyś już byliśmy.
Ambient Northauntu jest spokojniejszy, dobrze nadający się właśnie do opisów krajobrazów i, ogólnie rzecz biorąc, bardziej rozległych lokacji. W ich muzyce są obecne metaliczne dźwięki i głosy, dlatego też dany utwór nie ma wyjątkowo rozległego zastosowania – ale polecam album „Horizons” ze względu na to, że samo jego brzmienie może zainspirować do tworzenia pewnych obrazów.

Sephiroth to ambient idealny do fantasy. Album „Cathedron” można wykorzystać właściwie w każdym settingu, ale „Monastyr” jest tutaj jak znalazł. Katedry, podziemia, opuszczone dwory lub ciemne puszcze to odpowiednie lokacje do wykorzystania utworów takich jak „The Moongate” lub „Heliopolis”.Oczywiście, jak już wspomniałem na początku, dark ambient ma wielu przedstawicieli. Z innych twórców, których tutaj jeszcze nie wymieniłem, warto zwrócić uwagę na Apostose, Letum, Necrophorus czy też Raison D’etre. Ponadto polecam inne dokonania wymienionych przeze mnie formacji.
KOMENTARZE (0) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 25 kwi 2019, 07:03 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka