Działy
Artykuły

Zielnik RPGowca cz. XIII

tekst archiwalny - 1 marca 2007
Oto nieco przykładów roślin leczniczych, wybranych ze względu na ich potencjalną przydatność w scenariuszach sesji RPG. W opisie każdej rośliny zawarta jest informacja o miejscu występowania, częściach rośliny stosowanych w lecznictwie i o ewentualnych niekorzystnych skutkach. Opis wyglądu oraz dawkowanie uznałem za nieistotny dla graczy i mistrzów gry, zainteresowane osoby odsyłam do źródeł.

Uwaga! Niektóre z opisanych roślin są w Polsce pod częściową lub całkowitą ochroną! Zanim którąś z nich zerwiesz, upewnij się, czy nie jest chroniona.


Rdest wężownik

Występuje w Europie, Azji i Ameryce w klimacie umiarkowanym. W Polsce rośnie na wilgotnych łąkach i polanach na niżu i w górach aż po strefę alpejską.

Surowcem są zbierane wiosną lub jesienią kłącza.

ObrazekZastosowanie:

Przy ostrych biegunkach oraz pomocniczo w durze brzusznym i czerwonce. Daje dobre wyniki w zapaleniach żołądka i jelit, wzdęciach i drobnych krwawieniach z jelit. Zewnętrznie stosowany do płukania w przypadku zapalenia jamy ustnej i gardła, w anginie i krwawieniach z dziąseł. Ponadto używany do przemywania i kompresów na trudno gojące się i ropiejące rany.

Działanie niepożądane:

Przy długotrwałym przyjmowaniu pogarsza pracę jelit i osłabia organizm.

Rokitnik zwyczajny

Występuje w Europie, na Kaukazie i na Syberii. W Polsce rośnie na piaszczystych urwiskach nadmorskich oraz w górach.

Surowcem leczniczym są zbierane od sierpnia do października owoce. Na Syberii zbiera się też liście i młode gałązki jako środek przeciwbiegunkowy.

ObrazekZastosowanie:

Wyciągi z owoców rokitnika stosuje się zewnętrznie w oparzeniach, odleżynach, uszkodzeniach skóry przez promienie słoneczne i trudno gojących się ranach.

Wewnętrznie owoce świeże lub w postaci dżemów albo konfitur podaje się przy chorobach gorączkowych, wrzodach żołądka i reumatyzmie.

Rokitnik działa też przeciwbólowo.

Rumianek pospolity

Roślina występująca w Europie, Azji, a także Ameryce Północnej i Australii. W Polsce rośnie jako chwast na miedzach i nieużytkach na niżu i w dolnych partiach gór. Często uprawiana.

Surowcem są koszyczki kwiatowe.

ObrazekZastosowanie:

Rumianek podaje się w zapaleniach przewodu pokarmowego, w chorobie wrzodowej, wzdęciach, bólach brzucha, zgadze i braku łaknienia. Roślina ta ma też słabe działanie uspokajające i (u dzieci) przeczyszczające. Rumianek stosowany zewnętrznie zwalcza owrzodzenia skóry, zapalenia i oparzenia słoneczne oraz termiczne (I i II stopnia).

Napar z rumianku rozjaśnia też włosy, nadając im lekko złocisty odcień.

Ruta zwyczajna

Występuje w południowej Europie oraz na północnych wybrzeżach Afryki. Obecnie uprawiana w wielu krajach, w tym w Polsce.

Surowcem są ścinane przed kwitnieniem szczyty pędów, z których po wysuszeniu oddziela się liście, a łodygi wyrzuca.

ObrazekZastosowanie:

Rutę stosuje się przy osłabieniu czynności układu moczowego i przy stanach skurczowych żołądka i jelit. Ma też działanie uspokajające. Czasem stosuje się ją przy bolesnym miesiączkowaniu. Ruta ma ponadto zastosowanie w leczeniu bielactwa i łuszczycy.

Działanie niepożądane:

Przetwory z ruty w zbyt dużych dawkach wywołują słaby skurcz macicy i zwiększają krwawienie miesięczne. W sporadycznych przypadkach mogą nawet wywołać poronienie. Po przekroczeniu dopuszczalnych dawek następuje też zwiększenie wrażliwości skóry na słońce. Z kolei dotykanie świeżego ziela ruty wywołuje u niektórych osób pęcherzowe zapalenia skóry.

CDN...
KOMENTARZE (0) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 25 kwi 2019, 07:25 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka