Działy
Artykuły

Zielnik RPGowca cz. XII

tekst archiwalny - 1 marca 2007
Oto nieco przykładów roślin leczniczych, wybranych ze względu na ich potencjalną przydatność w scenariuszach sesji RPG. W opisie każdej rośliny zawarta jest informacja o miejscu występowania, częściach rośliny stosowanych w lecznictwie i o ewentualnych niekorzystnych skutkach. Opis wyglądu oraz dawkowanie uznałem za nieistotny dla graczy i mistrzów gry, zainteresowane osoby odsyłam do źródeł.

Uwaga! Niektóre z opisanych roślin są w Polsce pod częściową lub całkowitą ochroną! Zanim którąś z nich zerwiesz, upewnij się, czy nie jest chroniona.


Pięciornik kurze ziele

Występuje w Europie środkowej i północnej oraz na zachodzie Syberii. W Polsce roślina ta jest pospolita na pastwiskach, torfowiskach, w zaroślach i widnych lasach.

Surowcem leczniczym są zbierane jesienią kłącza starszych roślin.

ObrazekZastosowanie:

Roślina stosowana przy biegunkach i pomocniczo przy czerwonce i durze brzusznym. Wyciągi z pięciornika podaje się też przy krwawieniach spowodowanych owrzodzeniem jelita grubego lub odbytnicy oraz zewnętrznie do płukania w zapaleniach dziąseł, jamy ustnej i gardła oraz do irygacji w zapaleniu pochwy i upławach, a także do kompresów na uszkodzoną skórę i trudno gojące się rany.

Działanie niepożądane:

Przetwory z pięciornika zażywane zbyt długo mogą powodować uporczywe zaparcia. W większych dawkach mogą też wywołać wymioty oraz kolkę żołądkową lub jelitową.

Poziewnik szorstki

Występuje w Europie i północnej Azji. W Polsce rośnie jako chwast na polach, przydrożach i brzegach lasów.

Surowcem leczniczym są górne części pędów, zbierane w okresie zakwitania od czerwca do października.

ObrazekZastosowanie:

Stosowany w gruźlicy płuc, w zapaleniach błon śluzowych przewodu pokarmowego, w uszkodzeniach skóry i oparzeniach.

Prawoślaz lekarski

Roślina występująca w Europie środkowej, południowej i wschodniej. Często uprawiana. W stanie dzikim rośnie na łąkach, solniskach i przydrożach.

Surowcem są korzenie, wykopane i odcięte od kłączy jesienią w drugim lub trzecim roku wegetacji. W lipcu i sierpniu zbiera się również liście prawoślazu.

ObrazekZastosowanie:

Wyciągi z tej rośliny zwalczają zapalenia gardła, krtani i jamy ustnej oraz pomagają przy uszkodzeniach błon śluzowych gorącymi płynami lub substancjami żrącymi. Stosuje się je też przy nieżycie oskrzeli oraz nieżycie lub wrzodzie żołądka i dwunastnicy.

Sproszkowany korzeń zmieszany z wodą pomaga w uporczywych zaparciach.

Odwar z prawoślazu stosuje się do przemywań i okładów na oczy w zapaleniu powiek i spojówek oraz do okładów w zapaleniu i świądzie skóry, na wrzody i czyraki. Wspomaga też gojenie ran.

Działanie niepożądane:

Długotrwałe przyjmowanie powoduje ogólne osłabienie organizmu, ponieważ prawoślaz hamuje wchłanianie witamin, soli mineralnych i innych związków w przewodzie pokarmowym.

Rdest ostrogorzki

Rośnie w Europie i Azji w klimacie umiarkowanym. W Polsce występuje w całym kraju nad brzegami wód, przy rowach, na przychaciach, wyłącznie na glebach żyznych.

Surowcem są zbierane w czerwcu lub lipcu zakwitające górne części pędów.

ObrazekZastosowanie:

Pomaga przy krwawieniach z narządów rodnych, zwłaszcza przy zbyt długotrwałym lub obfitym miesiączkowaniu. Również w niewielkich krwawieniach (np. z żylaków).

CDN…
KOMENTARZE (0) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 25 kwi 2019, 07:25 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka