Działy
Artykuły

Zielnik RPGowca cz. XI

tekst archiwalny - 1 marca 2007
Oto nieco przykładów roślin leczniczych, wybranych ze względu na ich potencjalną przydatność w scenariuszach sesji RPG. W opisie każdej rośliny zawarta jest informacja o miejscu występowania, częściach rośliny stosowanych w lecznictwie i o ewentualnych niekorzystnych skutkach. Opis wyglądu oraz dawkowanie uznałem za nieistotny dla graczy i mistrzów gry, zainteresowane osoby odsyłam do źródeł.

Uwaga! Niektóre z opisanych roślin są w Polsce pod częściową lub całkowitą ochroną! Zanim którąś z nich zerwiesz, upewnij się, czy nie jest chroniona.


Nostrzyk żółty

Roślina rozpowszechniona w Europie i Azji Środkowej. W Polsce rośnie na całym niżu oraz w rejonach podgórskich na łąkach, miedzach, przydrożach i w zaroślach.
Surowcem są zbierane w lipcu lub sierpniu na początku zakwitania wierzchołki pędów, długości około 25cm.

ObrazekZastosowanie:

Zewnętrznie na owrzodzenia i zapalenia skóry. W mieszance z innymi ziołami zwalcza żylaki lub działa regenerująco i odmładzająco na skórę.

Działanie niepożądane:

Duże dawki lub zbyt długie przyjmowanie doustne powodują nudności, wymioty, ból głowy, niemoc płciową, uszkodzenie wątroby, krwawienia wewnętrzne, porażenie mięśni gładkich i lekkie stany narkotyczne.

Ogórecznik lekarski

Pochodzi z zachodniej części basenu Morza Śródziemnego. Obecnie występuje w całej Europie, Azji Mniejszej i na Syberii. W Polsce rzadki chwast ogrodowy.

Surowcem są górne ulistnione części pędów zbierane w okresie zakwitania.

ObrazekZastosowanie:

Wewnętrznie w schorzeniach gardła, krtani i oskrzeli. Zewnętrznie w chorobach skóry oraz na blizny po ranach, wrzodach i oparzeniach, na odmroziny, stłuczenia, obrzęki, siniaki, trądzik i swędzące wypryski. Dodanie równej ilości świeżych liści babki lancetowatej poprawia skuteczność leczenia. Działa też łagodnie uspokajająco.

Pierwiosnek lekarski

Występuje w Europie i w Azji przez Syberię po Daleki Wschód. W Polsce rośnie na suchych łąkach, w widnych zaroślach na niżu i w niższych partiach górskich.

Do celów leczniczych zbiera się od marca do maja rozkwitające kwiatostany. Niekiedy zbiera się też korzenie (jesienią), powoduje to jednak zniszczenie roślin.

ObrazekZastosowanie:

Lek wykrztuśny w zapaleniach gardła, krtani i oskrzeli, zwłaszcza przy uporczywym suchym kaszlu. Stosowany też w astmie oskrzelowej. Odwary z kwiatów działają ponadto uspokajająco.

Działanie niepożądane:

Zbyt duże dawki powodują nudności, wymioty, biegunkę, a czasem też reakcje alergiczne.

Pietruszka zwyczajna

Ta popularna w naszych kuchniach roślina wywodzi się ze wschodniej części strefy śródziemnomorskiej. Od wieków uprawiana jest w Europie i innych częściach świata. Surowcem leczniczym są zbierane jesienią lub wczesną wiosną korzenie. Ponadto w sierpniu zbiera się dojrzałe owoce pietruszki.

ObrazekZastosowanie:

Pietruszkę można stosować przy zmniejszonym wydalaniu moczu, w stanach zapalnych nerek i pęcherza oraz w zaburzeniach trawienia (np. wzdęcia, ból brzucha).

Działanie niepożądane:

Zbyt duże dawki lub stosowanie przez długi czas może prowadzić u kobiet do skurczów i bólów macicy, a nawet wywoływać lub wzmagać krwawienia miesięczne. Wyciągów z pietruszki i nie należy podawać kobietom w ciąży i małym dzieciom.

CDN…
KOMENTARZE (0) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 25 kwi 2019, 06:57 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka